Gayrimenkul, Kira ve İnşaat Hukuku Ülkemizde son zamanlarda kentsel dönüşün çalışmalarının hız kazanması, bankaların sunduğu krediler sayesinde ev sahibi olmanın kolaylaşması gibi nedenler ile gayrimenkul, kira ve inşaat hukukuna olan ihtiyaç daha da artmıştır. Ev sahiplerinin, kiracıların ve inşaat sektöründe hizmet sunan şirketlerin haklarını koruyan bu hukuk sistemi, konuya ilişkin birçok problemin çözümünü sağlamaktadır.

Hangi Durumlarda Gayrimenkul, Kira ve İnşaat Hukukuna İhtiyaç Duyulmaktadır.

Gayrimenkul, kira ve inşaat hukuku ev alım satımlarında, ev kiralama durumlarında veya kat karşılığı yapılan inşaat sözleşmeleri gibi konularda yaşanan anlaşmazlıklarda kullanılan bir hukuktur. Hukuk büromuz tarafından sizlere sunulan gayrimenkul, kira ve inşaat hukuku hizmetlerinde kiracı ve ev sahipleri arasında yaşanan problemlerle ilgili davaların açılması ve takibi, ev alım satımlarında satıcı ve alıcı veya emlak ofisleriyle yaşanan olumsuz durumlarda başlatılacak hukuki süreç gibi konular açıklığa kavuşturulmaktadır. Ayrıca gayrimenkullerden doğan miras hakkı, intifa hakkı, tapu şerhi gibi konular, bu alanda en fazla açılan davalardır. Sizlere sunduğumuz hizmetler arasında bu şerhlere ve intifa hakkı konularına yapılacak itiraz ve iptal davaları da mevcuttur.

İnşaat  Hukuku Davaları

Gayrimenkul kira, inşaat hukuku yalnızca ev sahibi, kiracı veya ev alım satım durumlarını ilgilendiren bir hukuk değildir. Günümüzde kentsel dönüşüm projesi ile birlikte birçok inşaat şirketi faaliyete geçmiş ve yeni yapılan çok sayıda inşaat başlatılmıştır. Bu durumlarda inşaat şirketi ve mal sahibi arasında yapılacak kat karşılığı inşaat sözleşmelerinin hukuki açıdan kusursuz olarak hazırlanması da hukuk büromuzun çalışma konularına dahil olmaktadır. Ayrıca yeni yapılan inşaatların ruhsatlandırılması, inşaat yapılması planlanan arazilerin imar durumunun kontrol edilmesi, yapı kooperatiflerine ait işlemler, taşeronluk, müteahhitlik sözleşmelerin hazırlanması ve bu konularla ilgili her türlü takip çalışmaları yapılmaktadır.

Günümüzde ev alım satımı, inşaatlar, müteahhitlik sözleşmelerinde yaşanan olumsuzluklar dolayısı ile birçok vatandaşımız veya inşaat firmaları mağdur olmaktadır. Bu tür çalışmaların hukuki açıdan sorunsuz ilerlemesini sağlamak için sizlere hizmet sunan hukuk büromuz aynı zamanda, 2B olarak tanımlanan yani orman olma özelliğini kaybetmiş olan arazilerin inşaat sektöründe kullanılması konularına ilişkin davalarda da sizlere hizmet vermektedir.